آرشیو اخبار آرشیو اخبار
خروجی خبرخوان خروجی خبرخوان اخبار
جستجو برای      

 

آمار بازدید

  • تعداد کل بازدید: 408122
  • تعداد بازدید از این صفحه: 1136256
  • تعداد بازدید امروز: 148
  • تعداد کاربر آنلاین: 2

 

اخبار ویژه

به همت دادگستری کل استان و برای نخستین بار در کشور:

سامانه نظارت و پیگیری پرونده های جرائم خاص و خشن استان خوزستان راه اندازی شد

 

به همت دادگستری کل استان خوزستان و با هدف ارتقای امنیت قضائی جامعه و تحقق اراده دستگاه قضائی در تأمین امنیت پایدار اجتماعی و همچنین نظارت جامع بر اعمال مجازاتهای بازدارنده در زمینه جرائم خاص و خشن، نرم افزارجامع نظارت و پیگیری کیفری جرائم خاص طراحی و به بهره برداری رسید.

به گزارش خبر نگار ما، محمد باقر الفت رئیس کل  دادگستری استان خوزستان با اعلام مطلب فوق گفت: خوزستان نیازمند سیاستهای  قضائی و جزائی متناسب و خاصی است که در عین اجرای سیاستهای کلان قوه قضائیه،  بتواند متناسب با جمیع شرایط اقلیمی ، اجتماعی و جامعه جرم، تأثیر و بازخورد مورد انتظار را در تأمین امنیت قضائی و اجتماعی بدنبال داشته باشد.

 رئیس  ستاد جرائم خاص خوزستان خاطر نشان ساخت: از جمله جرائمی که در روند رسیدگی نیازمند تدابیر خاص ، مقتدرانه و توجه ویژه است، جرائم خاص، خشن و سازمان یافته میباشد  باید برای آنها  احکامی قاطع، مؤثر و اثر گذار اتخاذ نمود تا  در عین بازدارندگی، التیام افکار جریحه دار اجتماعی را نیز بدنبال داشته باشد.

الفت  در ادامه گفت: همین ویژگی و اهمیت برخورد قاطع با مجرمین جرائم خاص موجب شد تا پیرو سیاستهای توسعه قضائی استان در محور انفورماتیک ، با  برنامه ریزی  معاونت قضائی  و دبیر ستاد جرائم خاص دادگستری کل استان و  تلاش، مطالعه و کار  کارشناسانه  دفتر آمار رایانه  دادگستری کل ، نرم افزار جامع نظارت و پیگیری  وضعیت مجرمین جرائم خاص و خشن خوزستان طراحی شود که این نرم افزار در همایش بررسی سیاستهای جزائی جرائم قتل عمد خوزستان رونمائی شد.

نمانیده عالی قوه قضائیه در خوزستان  تصریح کرد: از جمله دستاوردهای مورد انتظار از فعالیت سامانه  مورد نظر، نظارت و پیگیری وضعیت کیفری جرائم خاص خوزستان  است تا رسیدگی مرحله به مرحله آن متناسب با اهمیت موضوع و مطابق با سیاستهای کلان قضائی و جزائی استان انجام پذیرد.

دومین دستاورد این مهم  آگاهی از محتویات و اطلاعات کیفری مجرمین جرائم خاص است که بواسطه آن ریز اطلاعات ضروری کیفری فرد بشکل مکانیزه ثبت و در اختیار کاربر و بهره بردار قرار میگیرد.

الفت  دیگر امتیاز این نرم افزار جامع را آگاهی از نتایج رسیدگی به پرونده ها عنوان کرد و گفت: در این عرصه هدف اتخاذ احکام قاطع، مفید و شایسته برای پرونده های خاص و خشن است تا از نگرش عادی خود داری شده، رسیدگی  به موقع و مطابق مواعد قانونی انجام شده و در نهایت  از اتخاذ احکام سبک در خصوص پرونده های خاص  جلوگیری بعمل آید.

رئیس کل  دادگستری استان خوزستان در خاتمه با بیان اینکه این نرم افزار در راستای سیاستهای عالیه ابلاغی ریاست معزز قوه قضائیه پیرامون استفاده حد اکثری از فن آوری نوین در هوشمند سازی رسیدگی های قضائی   وهماهنگ و منطبق بر  سیستم و شبکه جامع  sms  قوه قضائیه طراحی و اجرا  شده است افزود: این دادگستری کل در راستای هوشمند سازی ساز و کارها و استفاده از فن آوری نوین و رایانه در اقدامات جاری، برنامه ها و طرح های  شاخص و گسترده ای را در دستور کار قرار داده است که رسیدگی مجازی(ویدئو کنفرانس ) به پرونده های خاص، کمیسیون های عفو و مواردی از این دست از طریق دفتر ارتباطات تصویری دادگستری کل با اداره کل زندانها و مؤسسات کیفری  تحت پوشش شبکه و همچنین درگاه تبادل اطلاعات زندانیان فی مابین دادگستری کل و اداره کل زندانهای استان را در راستای کاهش اطاله دادرسی و سرعت بخشیدن به روند رسیدگی های قضائی ، میتوان مورد اشاره قرار داد.

 

دانلود فایلگروه: اخبار ویژه   منبع خبر: روابط عمومی اداره کل زندانهای استان خوزستان   تعداد بازدید: 650   تاریخ خبر: 19:34:06 1390/02/12   

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن پیام