معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندانهای خوزستان: اقدامات زندانبانی با نوآوری و پرهیز از روزمرگی دنبال شود

برنامه های زندانبانی باید به صورت روزانه پایش و آسیب‌شناسی شود تا بتوان در حوزه اقدامات نگهداری، اصلاح و تربیت ، آموزش و هنجار پذیر نمودن زندانیان، با علم روز پاسخگوی انتظارات جامعه و قانونگذار باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زندانهای خوزستان؛ مطلب فوق را نادرایگدر در  اولین نشست ویدیو کنفرانس ادارات ستادی تحت نظارت این معاونت با رؤسای زندانها و  واحدهای تابعه گروه سلامت، اصلاح وتربیت  بیان کرد و گفت: بناداریم بصورت فصلی اقدامات زندانها در حوزه برنامه های مترتب بر این معاونت را  رصد، پایش و پیگیری کنیم تا در حوزه مدیریت عملکرد بتوانیم در مسیر بهره وری و پویائی حرکت هماهنگی در ستاد و زندانها داشته باشیم.

معاون سلامت اصلاح و تربیت زندانهای خوزستان  با اشاره به اینکه اوقات فراغت زندانی باید غنی سازی شود  افزود:  زندانی در زندان نیازمند اجرای بسته های تربیتی ، آموزشی ، مهارت افزایی و… است  این بسته ها می باید به صورت تخصصی و برای گروه‌های مختلف جرم به صورت فنی و تخصصی عملیاتی شود.

وی خاطر نشان ساخت : تعریف از ترسیم بسته های تربیتی- آموزشی و مهارتی بدین معناست که زندانیان تحت آموزش بسته به گروه جرم مانند مواد مخدر، جرایم اجتماعی، اخلاقی، سرقت یا …. باید تحت پوشش آموزش هائی قرار گیرند که  پاسخگوی نیازهای تربیتی آنان باشد و البته در تربیت زندانی و رفتار با وی به ویژه زندانیان دارای آسیب های رفتاری به پرونده شخصیتی زندانیان هم توجه وافر معمول گردد.

اجرای برنامه‌های ستاد پیشگیری و کاهش آسیب رفتارهای پرخطر زندانیان محور دیگری بود که ایگدر بدان پرداخت و خاطر نشان ساخت:  برنامه‌های مهارت‌های اساسی زندگی،  استفاده از ابزار هنر در رشته های مختلف برای تربیت زندانیان ، توسعه فعالیت های قرآنی و تربیت قرآن محور با عملیاتی کردن مبانی تربیت دینی از جمله مسایل مهمی است که کارکنان زندان باید در تمام سطوح سهم خود را در تحقق آنها انجام دهند لاکن یک مؤلفه دیگر که باید مورد توجه باشد ، اجرای سیاست‌ها و برنامه‌ها ی طرح‌های مشاوره روانشناختی و مهارت‌های اساسی زندگی با همین رویکرد است که می تواند زندانی را به توانمندی لازم برای زندگی شایسته و بدون آسیب در گروه های جمعی  ، خانواده و اجتماع پس از آزادی نائل سازد.

نادرایگدر همچنین بر ضرورت تقویت کار انجمن های حمایت زندانیان نیز تأکید کرد و گفت : رؤسای زندانها و مسئولین مرتبط حتما  پیگیر امور مرتبط در راستای ارتقاء توان عملکردی انجمن ها باشند و عملکرد آنان را در سه محور تشکیل منظم جلسات هیئت مدیره،  عملکرد  شخص مدیرعامل و توسعه حداکثری خدمات برای زندانیان و خانواده‌های نیازمند رصد کنند.

وی بر ضرورت ورود روسای زندانها به مقوله تشکلهای زندانی نهاد مانند همیاران و دستیاران نیز تاکید کرد و گفت : این گونه تشکل ها و دستیاران مربوط به آن در حوزه‌های فرهنگی ،  آموزش ، بهداشت محیط ، پیگیری درمان ، مددکاری ، انتظامات ، خدمات و … می‌تواند کیفیت کار زندانبانی و متناسب سازی فضا و جو زندان را  برای نگهداری بهینه زندانیان و ارتقاء کیفیت کار در ابعاد مختلف بدنبال داشته باشد .

این مقام مسئول در زندانهای خوزستان در خاتمه بر استفاده حداکثری از ظرفیت تکنولوژی در توسعه آموزش و مهارت های اساسی زندگی به زندانیان نیز تاکید کرد و گفت : رؤسای  زندان‌ها و مسئولین حوزه های اجرائی گروه سلامت ، اصلاح و تربیت در زندانها تلاش نمایند  تا با استفاده از خرد جمعی و ابزار علمی و تکنولوژی روز و تجربه پوشش حداکثری زندانیان از برنامه های مورد نظر اصلاحی و تربیتی را محقق سازند.

گفتنی است در ادامه این نشست ۳ساعته مسئولین  ادارات ستادی تحت مدیریت حوزه سلامت و اصلاح و تربیت و روسای زندانها و کارشناسان مربوطه در این نشست به ارائه دیدگاهها و نقطه نظرات خود پرداختند که معاون سلامت اصلاح و تربیت زندانهای خوزستان در خاتمه با ارائه راهکارهای عملیاتی به جمع بندی نشست پرداخت.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*