مدیرکل زندان‌های خوزستان خبر داد: انجام بیش از ۸۰ هزار ویزیت زندانیان در ۱۰ ماه گذشته

مدیرکل زندان‌های خوزستان از ۸۰ هزار مورد ویزیت زندانیان در ۱۰ ماهه گذشته سال ۹۵ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، رضا پوستچی امروز در جمع خبرنگاران با تبریک دهه پر فروغ فجر و گرامی‌داشت یاد و خاطره شهیدان انقلاب به اهمیت سلامت و بهداشت و درمان در زندان به عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های اجرایی زندان‌بانی پرداخت و اظهار کرد: با معرفی زندانی به زندان به مدت ۳ تا ۷ روز در قرنطینه بهداشتی نگهداری می‌شود که شناسایی تشخیص و آموزش‌های بیماریابی با انجام آزمایشات گوناگون از جمله خدمات این بخش است که در صورت محرز بودن بیماری وی، سریعاً سیر درمانی وی آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه با راه‌اندازی سیستم دارو و درمان تمام فرآیندهای درمانی یک زندانی به‌صورت مکانیزه ثبت خواهد شد افزود: در ده ماهه سال ۹۵ در زندان‌های سراسر استان نزدیک ۸۰ هزار مورد خدمات ویزیت توسط پزشکان برای زندانیان انجام شده که از این تعداد، ۵ هزار و دو مورد ویزیت توسط پزشکان متخصص، فوق متخصص یا روانپزشک انجام شده است.

مدیرکل زندان‌های خوزستان با مقدم دانستن بحث پیشگیری بر درمان؛ تصریح کرد: در مدت مذکور کادر درمانی و بهداشتی، ۴۸ هزار و ۳۵ نفر ساعت آموزش‌های پیشگیرانه در رابطه با بیمارهای واگیر‌دار را برای زندانیان اجرا کرده‌اند و همچنین آموزش‌های مبانی بهداشت فردی، گروهی و بهداشت محیط از جمله دیگر آموزش‌ها در زندان بوده که تمامی زندانیان ورودی را تحت پوشش قرار داده است.

پوستچی در ادامه با بیان اینکه در این مدت ۱۰ هزار و ۲۷۳ مورد تلقیح واکسن توام (دیفتری و گزاز) برای زندانیان تجویز شد؛ گفت : ۲ هزار و ۳۸۰ واکسن هپاتیت ب نیز برای زندانیان بیمار تجویز و تزیق شد.

وی ادامه داد : درصد زیادی از زندانیان در بدو ورود به زندان دارای اعتیاد به انواع مواد مخدر هستند که با اجرای طرح درمان‌های نگهدارنده mmt نسبت به درمان آنها اقدام می‌شود در این رابطه از آغاز سال تاکنون یک هزار و ۴۱۹ نفر زندانی از خدمات متادون درمانی و کلنیک‌های مثلثی در زندان‌های خوزستان بهره‌مند شده‌اند.

 وی خاطرنشان ساخت : از سازمان‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد نیز در راستای درمان افراد معتاد اقدام شده که تا پایان آذر ماه تعداد ۷ هزار و ۴۲۱ نفر زندانی تحت خدمات درمان محور گروه‌های انجمن NA قرار گرفته‌اند.

مدیرکل زندان‌های خوزستان در خاتمه نقش زندان را در ارتقاء سلامت جامعه به‌واسطه ارائه خدمات متنوع گسترده و تخصصی سلامت، بهداشت و درمان بسیار حائز اهمیت برشمرد و گفت: انتظار این است که نهادهای متولی امر درمان استان، زندان را به مشابه شهری محصور و محدود قلمداد کنند که ارائه خدمات بهداشت و درمان به این قشر مانند آحاد جامعه که تکلیف است و بدانیم که سلامت زندان سلامت جامعه است.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*