شرکت سرپرست اداره کل،مدیران و کارکنان اداره کل و زندانهای خوزستان در آیین سیاسی عبادی نماز جمعه

همزمان با هفته قوه قضاییه ، سرپرست اداره کل ،معاونین – روسای ادارات ستادی و زندانهای تابعه و کارکنان شاغل در زندانهای خوزستان به همراه مدیران و جمعی از کارکنان دستگاه‌های وابسته به قوه قضاییه در استان خوزستان با شرکت در نماز جمعه دشمن شکن سیاسی عبادی اهواز ، بر حضور همیشگی خود در آیین های انقلابی و دفاع از ارزش‌های انقلابی و اسلامی تاکید نمودند.

رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: مشکلات معیشتی و اقتصادی در کنار کمرنگ شدن التزام به مبانی اسلام و ضعف فرهنگی از مهم‌ترین عوامل وقوع جرم در جامعه است.

رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: مشکلات معیشتی و اقتصادی در کنار کمرنگ شدن التزام به مبانی اسلام و ضعف فرهنگی از مهم‌ترین عوامل وقوع جرم در جامعه است.
به گزارش روابط عمومی دادگستری خوزستان، دکتر  فرهاد افشارنیا در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه این هفته اهواز، اظهار داشت: حجم جرایم در خوزستان نسبت به شاخص های کشوری مطلوب نیست و همه نهادها باید در راستای پیشگیری از وقوع جرم بایکدیگر همکاری کنند.
دکتر افشارنیا با تبریک هفته قوه قضائیه و تقدیر از تلاش و زحمات همه فعالان در این قوه، گفت: آیت الله بهشتی با تلاش عالمانه و حکیمانه خود نقش والایی در تدوین قانون اساسی ایفا کرد و به عنوان اولین رئیس دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران تلاش وافری در راستای احیا و اجرای قضای اسلامی داشت.
وی افزود: هفته قوه قضائیه از اول تیرماه آغاز می شود و تا هفتم این ماه ادامه خواهد داشت و فرصت بسیار مغتنمی است که خدمات رسانی این قوه در استان خوزستان برای مردم تشریح شود.
رئیس کل دادگستری خوزستان با بیان اینکه در آیات متعدد قرآن کریم تأکید شده که پیامبران برای اقامه قسط و عدل فرستاده شده اند و خلیفه خدا در زمین برای رفتار بحق میان مردم هستند، تصریح کرد: بر اساس آیات الهی می توان نتیجه گرفت که قضا و قضاوت اسلامی خاص خداوند متعال و جانشینان خداوند روی زمین است. در احادیث وارده نیز اجرای عدل، قسط و داد از جایگاه ویژه ای برخودار است به طوری که فرموده اند یک ساعت اجرای عدالت از ۷۰ سال عبادت با ارزشتر است.
دکتر افشارنیا عنوان کرد: کسانی را که قوه قضائیه برای قضاوت انتخاب می کند، باید از بهترین و افضل افراد جامعه باشند. نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حاصل خونها و مجاهدتهای شهدا و ایثارگران زیادی است که از زمان پیروزی انقلاب تا امروز جان و مال خود را فدای کشور کرده اند.
وی توضیح داد: البته خوزستان جمعیت بالایی دارد و همچنان با مشکلات ناشی از هشت سال دفاع مقدس مواجه است که این مسایل نیز در میزان جرایم بی تاثیر نیست.
وی افزود: در سال ۹۵ قریب به ۶۵۰ هزار فقره پرونده در واحدهای مختلف ارائه شد که این تعداد در سال بعد به ۶۹۰ هزار فقره افزایش یافت.
رئیس کل دادگستری خوزستان ادامه داد: در ۲ ماهه نخست سال جاری ۱۱۱ هزار فقره پرونده تشکیل شده که همین میزان نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته افزایش دارد.
وی با بیان این که در کنار رسیدگی قضایی و دادگستری، شورای حل اختلاف هم به کمک آمده است توضیح داد: در شورای حل اختلاف انتظار داشتیم حجم پرونده ها کمتر باشد اما حجم پرونده ها در سال ۹۶ قریب به ۱۲۸هزار پرونده بود.
دکتر افشارنیا ادامه داد: با احتساب پرونده های مطرح شده در دادگستری و شورای حل اختلاف ۸۱۷ هزار فقره پرونده در دادگستری استان رسیدگی شده است این در حالی است که از امکانات کافی در حوزه نیروی انسانی، اعتبارات و فضای اداری بهره مند نیستیم.

مشکلات اقتصادی به کشور و نظام لطمه وارد می کند

همچنین  امام جمعه اهواز با انتقاد از مشکلات اقتصادی در کشور گفت: مسئولان ذیربط به گونه ای عمل نکنند که مشکلات اقتصادی به نظام و انقلاب لطمه وارد کند.
آیت الله سیدمحمدعلی موسوی جزایری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اهواز، افزود: در صورتیکه وضعیت اقتصادی فعلی ادامه پیدا کند در کشور هرج و مرج می شود لذا ادامه این روند به سود نظام و کشور نیست.
وی بیان کرد: گاهی اوقات مسئولان برای پاسخ گویی به مشکلات اقتصادی پیش آمده به صدا و سیما دعوت می شوند و تنها به اظهار تاسف اکتفا می کنند، شما که دولت هستید و قوه قضاییه نیز همراه شماست حق ندارید اظهار تاسف کنید.
امام جمعه اهواز ادامه داد: از اینکه این گونه مسایل را می‌بینم زجر می‌کشم چراکه همه این مشکلات اقتصادی راه حل های اسلامی و عقلایی دارد ولی کسی عمل نمی‌کند.
وی بیان کرد: دولت باید هر چه سریع‌تر به این بی نظمی خاتمه دهد و آن را طول ندهد و نگذارد کاسه صبر مردم لبریز شود و مایوس شوند.
آیت الله موسوی جزایری عامل مشکلات اقتصادی فعلی را اقدام تعدادی افراد محتکر در زمینه کالا و دلار در تهران دانست و بیان داشت: دولت باید با این عده قلیل برخورد کند.
وی با بیان این که در کتاب نهج البلاغه به اصناف مختلفی مانند نظامیان، دستگاه قضا، کارگزارن، مدیران دولتی و کارمندان،مالیات گیرندگان و خزانه کشور، کاتبان و منشی ها اشاره شده است توضیح داد: یکی از صنف های مهمی که آن حضرت در نهج البلاغه به آن اشاره کرده تجار و صنعتگران در جامعه اسلامی هستند که امروز نقش آن‌ها را در اقتصاد کشور نیز پر رنگ می بینیم.
آیت الله موسوی جزایری بیان کرد: در قانون اساسی دولت به عنوان مجری عدالت معرفی شده و در چارچوب اسلام که امام علی(ع) تکلیف همه را معین کرده می‌گوید دولت باید ریشه ظلم را بکند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*